Wędkarstwo podlodowe jest niezwykle fascynujące. Kiedy się go spróbuje nie można już o nim zapomnieć. Pomyśleć, że właśnie kończymy już nasz drugi sezon podlodowy w Szwecji. A jeszcze ponad półtora roku temu nie miałam pojęcia o wędkowaniu podlodowym. Zachwyciłam sie nim już w sezonie 2019/2020 i na kolejny sezon wręcz nie mogłam sie doczekać. Uwielbiam wędkarstwo podlodowe i cieszę się, że mój partner (doskonały nauczyciel) pokazał mi jego różne oblicza. Jestem pilną uczennicą i już w pierwszym sezonie osiagałam spektakularne sukcesy. Ten, który obecnie kończymy, był już po prostu dla nas obojga rewelacyjny. Każdy z nich jakże inny i niezwykły.
Wędkarstwo podlodowe ma swoje różne oblicza. Sama się o tym przekonałam i tego doświadczyłam. W pierwszym sezonie poznawałam techniki wędkowania podlodowego i uczyłam się zachowań ryb, ich reakcji, ulubionych miejsc i przynęt. Dużo uwagi poświęciłam szczególnie jednej metodzie, ale o tym napiszę w dalszej części postu. Póki co, chciałabym przybliżyć tym, którzy nie mają pojęcia, tak jak ja 1,5 roku temu, czymże jest wędkarstwo podlodowe. Może znajdą się pośród Was tacy, którzy zechcą spróbować. Tych którzy doświadczyli wędkowania podlodowego raczej nie trzeba przekonywać. Zapewne, tak jak i ja, wyczekują z niecierpliwości na kolejne sezony.
Wędkarstwo podlodowe to pasja, rodzaj sportu, ale też styl życia popularny w szczególności w Skandynawii i Rosji, skąd się wywodzi, ale także w Kanadzie i USA. Również w Polsce nie brakuje jego zwolenników. Mój mąż opanował sztukę wędkowania podlodowego własnie tam, choć jak sam mówi długość sezonu różniła się znacznie od tego, który mamy teraz tutaj na północy Szwecji. Nie bez przyczyny w wymienionych zakątach świata ta fascynująca dyscyplina znajduje wielu amatorów. Najważniejszym elementem jest obecność prawdziwej zimy. Długotrwałe temperatury ujemne sprawiają, że lód jest coraz grubszy, a tym samym bezpieczniejszy.
Dla przykładu podam, że my w tym roku wędkowaliśmy, poza początkiem sezonu, na lodzie o grubości 50-55 centymetrów, a nawet 65. Dla porówniania, w Polsce wchodzi sie na lód nawet tylko kilkucentymetrowy. Wynika to z tego, że sezon podlodowy jest tam krótki. My mamy ten komfort, że u nas trwa on kilka miesięcy. W poprzednim roku rozpoczęliśmy wędkowanie 15 listopada, a zakończyliśmy 12 kwietnia w Świeta w Wielkiej Nocy. Ten sezon rozpoczął się później, gdyż 1 grudnia i zakończylismy go oficjanie 11 kwietnia tuż po Wielkanocy, choć lód ma jeszcze grobość ponad 30 centymetrów, a miejscami więcej. Jednak lód lodowi nie równy. Może jednak napiszę o tym w innym wpisie, gdyż dziś ma być o wędkowaniu podlodowym i na nim się skupmy.
Wędkarstwo podlodowe polega na wędkowaniu na zamarzniętych wodach. Są to różne akweny. Tutaj w Szwecji zamarzają jeziora, rzeki, a nawet część Zatoki Botnickiej. Zatem możliwości wędkowania pod lodem mamy ogromne. Potrzebny jest oczywiście odpowiedni sprzęt zarówno wędkarski jak i wspomagający. Bez tego ani rusz. Poza wędkami, do których za chwile wrócę, potrzebne są wiertło, cedzak, nierzadko łopatka i odpowiednio zabezpieczone przynęty, o właściwej odzieży i środki związane z bezpieczeństwem nie zapominając. To jest minimum, gdyż my korzystamy ze znacznie większej ilości sprzętu, który mamy zapakowany na dwóch sankach, którymi przewozimy wszystko nierzadko po głębokim śniegu. Czasami bez rakiet śnieżnych się nie obyło. Jednak wybór ekwipunku to sprawa indywidualna.
Co do wędek to w wędkarstwie podlodowym wykorzystuje się zupełnie inne niż w sezonie wiosenno-letnio-jesiennym. Charakteryzują sie one tym, że są znacznie krótsze i to niezależnie od sposobu wędkowania. Rozpoczynając od najkrótszych wędek typu Bałałajka lub Kanadyjka (20-30 centymetrów), poprzez wędki z kołowrotkiem do połowu na mormyszkę, aż po wędki do wędkowania na spławik i blaszkę lub balansówkę (30-50 centymetrów). Najdłuższe nie przekraczają 80-90 centymetrów i stosuje się je tutaj w Szwecji do połowu na żywca. Każdy dobiera wędki według uznania i metod wędkowania. Wśród najpopularniejszych metod wyróżniamy mormyszkę, spławik, błystkę podlodową oraz mniej popularne w Polsce, ale jakże skuteczne na szwedzkie pstrągi błyskające i refleksujące światełka. My uwielbiamy najsubtelniejszą pośród nich, czyli mormyszkę, choć inne sposoby wykorzystujemy też dość często. Z tym, że mój mąż wybiera najcześciej Bałałajki, a ja z kolei krótkie wędki z kołowrotkiem. Pomimo, że sposób wędkowania ten sam to styl już inny, dopasowany do osobowości wędkującego i jego preferencji. Wszystkie elementy sprzętu wykorzystywanego w wedkarstwie podlodowym są wykonane z lekkich i niezamarzających materiałów dostosowanych do trudnych warunków atmosferycznych. My wędkowaliśmy w temepraturze -20 stopni, co prawda siedząc w namiocie zimowym, i wszystko działało jak należy.
O sposobach wędkowania, a w szczególności naszym ulubionym, czyli mormyszce będę chciała napisać w kolejnym wpisie poświęconym właśnie tej metodzie. Teraz chciałabym opowiedzieć o naszych dwóch sezonach podlodowych. Tym, który obecnie kończymu i poprzednim. Dlaczego tak? Odpowiedź jest jedna. Były całkiem różne. Począwszy od wyboru jezior, gatunku łowionych ryb po dobór sprzętu i przynęt. W pierwszym sezonie dominowały okonie, szczupaki, nierzadko znacznych rozmiarów, nawet ponad 90 centymetrów długości, a także płocie. Obecnie był to sezon zdecydowanie pstrągowy. Złowiliśmy ponad 70 pstrągów, w tym pstrągi arktyczne, pstrągi potokowe i tęczowe. Jakże było to inne doświadczenie niż to ubiełoroczne. Dla przełamania kilka razy nastawiliśmy sie na leszcze, czy okonie. Zresztą też z sukcesem. Jeśli chodzi o szczupaki to po poprzednim roku, w którym złapalismy ich mnóstwo, daliśmy im teraz odpocząć zafascynowani pstrągami i łatwiejszym dostępem do nich właśnie w sezonie zimowym. To taka nasza specjalizacja w drugim sezonie podlodowym.
W naszej okolicy znacznie łatwiej wędkować zimą, gdyż dostep do jezior jest wówczas lepszy, niż latem. Trochę to paradoksalnie brzmi, ale właśnie tak jest. W sezonie podlodowym jedyną przeszkodą moga być zaspy śniegu, czy nieodśnieżone drogi wiodące przez lasy, zwłaszcza do mniej znanych jezior. Odpowiednie auto jest zatem bezcenne w takich warunkach. Z kolei latem niby wszędzie dojedziesz, ale drzewa, krzaki i trzciny utrudniaja, badź nawet uniemożliwiają wędkowanie z brzegu. Jest to istotne zwłaszcza na akwenach, na których nie wolno używać sprzętu pływającego. Jak widzicie wędkowanie to temat rzeka. Co nie dotknę jakiegoś tematu to mogłabym napisać o nim kolejny artykuł.
Wędkowanie podlodowe jest jedyne w swoim rodzaju. Wymaga przygotowań, wiele uwagi i zaangażowania. Jednakże daje mnóstwo radości tym,którzy poświęcą mu swoją uwagę. Nasze wyprawy wędkarskie zimą to zawsze rodzaj pikniku. Połączenie pięknej pasji z ogniskiem, czy obiadkiem ugrzanym na piecyku. To już po prostu styl życia ubarwiony pięknymi połowami cudnych ryb. Bo czyż pstragi, okonie, szczupaki, leszcze i płocie nie są wyjątkowe. Każda z tych ryb ma swój urok, temperament i przyzwyczajenia. My staramy sie poznawać je jak najlepiej, obserwując i zgłebiając praktyczną wiedzę o nich, aby rozwijać naszą pasję i cieszyć sie nią niemalże każdego zimowego dnia, no może takiego gdzie temperatura nie przekracza -20 stopni. Już tak od -15 stopni dziurki zamarzaja błyskawicznie utrudniając wędkowanie, zwłaszcza to na najsubtelniejszą z metod, czyli mormyszkę.
Wędkarstwo podlodowe jest niewątpliwie fascynujące i wciągające. Można rzec śmiało, że uzależniające. Z całą swoją otoczką, o której wiekszość ludzi nie ma wyobrażenia, jest dobrem luksusowym, którego doświadczą w pełni tylko Ci, którzy oddadzą mu część siebie. Ktoś może uznać to za herezje, ale czy można przeżyc coś w pełni bez zaangażowania, nie oddajac cząstki siebie? Równowaga jest zawsze potrzebna, a natura pokazuje nam to bardzo wyraźnie. Wędkarstowo podlodowe dla nas, dla mnie i mojego partnera, to pasja i styl życia. Jednakże nie należy zapominać, że niesie za sobą także ryzyko. Wędkarstwo podlodowe uznawane jest bowiem za najniebezpieczniejszą z metod. Dlatego ostrożność jest bardzo ważna. Aby cieszyć sie w pełni z jego uroków należy zachować należyte środki bezpieczeństwa i zdrowy rozsądek.
54 komentarze
Anne 18
Nawet nie wiedziałam, że wędkarstwo ma jakieś typy. Twój wpis zdecydowanie poszerza horyzonty.
anetagrenda
Bardzo się cieszę. Między innymi to właśnie miał na celu: poszerzać horyzonty. 🙂
Miye
Muszę przyznać, że również nie miałam pojęcia 🙂
anetagrenda
Miło mi, że mogę Wam przybliżyć ten temat. 🙂
krystynabozenna
Piękne rybki, ale ja nie lubię polować…
A podróże są fajne to na pewno 🙂
anetagrenda
To co sie lubi można ze sobą połączyć w wiekszości przypadków. 🙂
Agaman
Nigdy nie lowilam,ale jesrem w stanie zrozumiec ta fascynacje i tez chetnie bym sprobowala:)
anetagrenda
Warto spróbować, a wędkarstwa podlodowego w szczególności. 🙂
Aleksnadra Załęska
WOW! CO za okazy! Po prostu rewelacja! Może mając gwarancję wyciągnięcia z wody takich okazów, wędkowanie bardziej by mi się podobało? 🙂
anetagrenda
Tutaj w Szwecji ich nie brakuje. Zapewne byłabyś zadowolona. 🙂
Ania
Dla mnie bomba! Chciałabym kiedyś spróbować czegoś takiego.
anetagrenda
Zapewniam, że jest to niezwykłe doświadczenie, które u części osób zamienia się w pasję na całe życie. 🙂
Bookendorfina Izabela Pycio
Mój syn, jak był młodszy, chętnie oddawał się tej pasji, ale inne jednak zwyciężyły, natomiast do dziś pozostawił sobie cała kuferek wędek i różnych akcesoriów. 🙂
anetagrenda
To bardzo miłe. Sentyment pozostaje. Z pasjami tak jest, że niektóre zostają z nami na całe życie, a inne odchodzą gdzieś w cień. 🙂
Katarzyna
Nigdy nie łowiłam i takie zajęcie raczej nie jest dla mnie. Okazy piękne.
anetagrenda
Ślicznie dziękujemy. 🙂 A tak swoją drogą, może warto spróbować. 😉
Bookendorfina Izabela Pycio
Ależ okazy łapiecie, tylko podziwiać, niektóre aż trudno utrzymać. 🙂 Gratulacje! 🙂
anetagrenda
To prawda. Niektóre są ogromne. 🙂
Bookendorfina Izabela Pycio
Aktywność zupełnie nie dla mnie, nie stać by mnie było na tyle cierpliwości, dlatego z podziwiam w pełni Wasza zapał, fantastycznie, że oboje jesteście w tym kierunku pozytywnie zakręceni. 🙂
anetagrenda
Jak najbardziej jesteśmy zakręceni i to już nie wiadomo które z nas bardziej. 🙂
Patrycja
Zdjęcia bardzo ładne, ale wędkarstwo nie jest dla mnie.
anetagrenda
Dziękuję bardzo. Jest tyle pasji i możliwości spędzania czasu, że zapewne każdy może znaleźć coś inspirującego dla siebie. 🙂
Honorata
Jako dziecko uwielbiałam łowić ryby. Zawstydzałam niejednego wędkarza ilością złowionych sztuk, ale teraz jakoś mi przeszło. W ogóle mnie nie ciągnie.
anetagrenda
Musiałaś być w tym bardzo dobra. 🙂 No cóż powiedzieć … na wszystko przychodzi czas … jedno odchodzi, drugie przychodzi i pasji to również dotyczy … 🙂
Bookendorfina Izabela Pycio
I to jest wspaniałe w pasjach, że zawsze można do nich wrócić, czasem odłożyć na chwilę lub dwie, a kiedy indziej spotkać się z nowymi. 🙂
anetagrenda
Dokładnie tak, niektóre towarzyszą nam każdego dnia, a inne odchodzą i wracają, albo robia miejsce nowym zainteresowaniom. 🙂
SAWKA
wow! fantastyczne fotografie!
anetagrenda
Bardzo nami miło. Ślicznie dziękujemy. 🙂
Marlena H.
Muszę Wasz wpis pokazać mojemu mężowi, który uwielbia wędkować, choć narzeka, na to, że brakuje mu czasu na swoją pasję.
anetagrenda
Bardzo nam miło. Może go zainspirujemy i uda sie mężowi wygospodarować troszkę czasu na pasję, którą zapewne bardzo lubi. 🙂
Miye
Z pewnością jest to ciekawe doświadczenie. Świetne zdjęcia!
anetagrenda
Wędkarstwo podklodowe jest fantastyczne. Dziękujemy za komplement. 🙂
Pojedztam.pl
Nie słyszałam wcześniej o wędkarstwie podlodowym, dobrze, że piszesz o tym iż należy zachować szczególną ostrożność.
anetagrenda
Zdecydowanie. Z lodem na jeziorach, rzekach, czy zatokach nie ma żartu.
Paulina Kwiatkowska
Na pewno znajdą się zwolennicy tego typu spędzania wolnego czasu.
anetagrenda
Jest ich całkiem sporo i to jest fantastyczne. 🙂
Paulina Kwiatkowska
To cudnie, dzięki temu na pewno można nawiązać nowe znajomości i wymieniać się doświadczeniami.
anetagrenda
Każda pasja może łaczyć się z wymianą doświadczeń, wędkarstwo podlodowe także. 🙂
Altruistka
Łał! Super pasja! Warto kontunuować to co sprawia nam przyjemność.
anetagrenda
Oj tak. Dziękujemy za ciepłe słowa. 🙂
Koralina
jakakolwiek forma wędkarstwa jest zupełnie nie dla mnie, ale mam wśród bliskich znajomych zapaleńców, którym chętnie pokażę ten wpis 🙂
anetagrenda
Będzie bardzo nam miło. Ślicznie dziekujemy i pozdrawiamy serdecznie. 🙂
Beztroska mama
Piękne okazy 🙂 – zawsze myślałam, że wędkowanie to takie nudne, a tutaj widzę, że może być to fajna zabawa 🙂
anetagrenda
Oj tak, okazy piękne. 🙂 Wędkowanie nie jest nudne, to kwestia podejścia i wybranych metod wędkowania. Czasami nie ma niemalże chwili oddechu:)
NaturalnieAndzia.pl
O wow jakie piękne okazy 🙂
anetagrenda
Ślicznie dziękujemy. 🙂
Joanna
Niesamowita pasja. Jestem pełna podziwu. Tyle cierpliwości i jeszcze takim zimnie, brrr. Za to w pięknym otoczeniu.
anetagrenda
Piękno natury jest niezwykle istotne. 🙂
toksyczna kosmetyczka
Podziwiam ludzi, którzy z wędkowania uczynili sobie pasję 🙂
anetagrenda
Bardzo nam miło. 🙂 Wędkowanie nie jedno ma imię. 🙂
Marcyś
Super napisane👏👏 wędkarstwo podlodowe potrafi uzależnić. Wiem coś o ty z własnego doświadczenia. Jeszcze nie próbowałem tego robić w Szwecji ale przy odrobinie szczęścia może uda się pod czas kolejnej wyprawy na Rajd Szwecji.
Miło było Was poznać podczas sobotniego oglądania Rajdu 🚙🔥🔥❄️❄️❄️🏁🇸🇪
Pozdrawiam serdecznie!
M&M
anetagrenda
Bardzo mi miło. Dziękuję za ciepłe słowa. 🙂 Zdecydowanie polecam spróbować wędkarstwa podlodowego w Szwecji. Nam również było miło Ciebie, całą ekipę i innych Polaków poznać w czasie Rally Sweden 2024. Życzymy Ci wszsystkiego najlepszego. Pozdrawiamy serdecznie. Do zobaczenia gdzieś tam … czy to w czasie rajdów, czy też z wędkami w rękach… 🙂
Mariusz Malik
Wiem, że powrócę do Was w następnym roku na rajd. Przed wyjazdem może się uda gdzieś umówić. Po rajdzie chce przyjechać w okolicach czerwca na ryby bo mój tata już od ponad 20 lat jeździ z Ekipą do Szwecji na ryby. W 2026 może uda mi się go namówić na rajd i wtedy byśmy spróbowali zapolować na pstrągi.
Aneta, masz sporo na tym blogu. Muszę poświęcić trochę więcej czasu by to wszystko przeczytać. Bardzo podoba mi się Twój styl pisania.
Sam kiedyś próbowałem pisać jak Robert zaczął jeździć pierwszym razem, później po wypadku przestałem pisać…
Może wrócę do tego, chyba mnie zainspirowałaś.
Pozdrawiam Was serdecznie.
anetagrenda
To świetnie, że tutaj wrócisz. Miło bedzie się spotkać. Oczywiścię wędkarsko także. Dziękuję Ci za ciepłe słowa. Cieszę się, że podoba Ci się mój styl pisania. Wracaj do pisania także. Z przyjemnością będę czytać Twoje teksty. Pozdrawiamy Cię serdecznie i życzymy wszystkiego dobrego. 🙂