Zgodnie z tym, o czym pisałam w poście https://www.zycieipodroze.pl/2017/05/04/zeglowanie-czyli-poczatek-niezwyklej-pasji/ rozwój naszej nowej pasji trwa. W związku z tym dużo czytamy i oglądamy o żeglarstwie w przerwie miedzy kolejnymi praktycznymi doświadczeniami. I trzeba przyznać, że żeglarstwo fascynuje nas coraz bardziej i bardziej. Dziś chcę się podzielić z Wami różnymi ciekawostkami i informacjami na jego temat oraz historią jego rozwoju na przestrzeni wieków.
Żeglarstwo, które nazywamy też jachtingiem znane już było przed naszą erą. W nowoczesnej formule narodziło się w Holandii. A czym ono jest ? Powtórzę moje słowa z poprzedniego postu o żeglowaniu. Otóż dla każdego zapewne czymś innym. Może być dyscypliną sportową, formą rekreacji, pasją lub po prostu stylem życia. Wspólną częścią subiektywnego odbioru pojęcia ,,żeglowanie,, jest to, że wykorzystuje się w nim jednostki pływające napędzane siłą wiatru za pośrednictwem żagli. Dla mnie to magiczne połączenie wody i wiatru oraz żagla bez którego ani rusz.
A poniżej kilka informacji i ciekawostek o żeglarstwie zarówno na świecie, jak i w Polsce.
Już 30.000 lat p.n.e. żeglarze wykorzystując tratwy bambusowe docierali z okolic Indonezji do innych wysp położonych na Oceanie Spokojnym, a nawet do Australii i Tasmanii.
5.000 lat p.n.e. rozpoczęto żeglowanie po Morzu Śródziemnym.
3.400 lat p.n.e. anonimowy wynalazca pochodzący prawdopodobnie z rejonu Morza Śródziemnego wynalazł żagiel.
Około 3.000 lat p.n.e. pojawiły się pierwsze obrazy statków z żaglami.
Od 3.000 roku p.n.e. do wieku XVI naszej ery odbyło się wiele wypraw pod żaglami. Odegrały one także ważne role w wojnach i walkach.
W 1643 roku włoski fizyk i matematyk Evangelista Torricelli wynalazł barometr, który opracował z kolei jego współpracownik Vincenzo Viviani, który był włoskim fizykiem, inżynierem i matematykiem. Oboje byli uczniami Galileusza.
Wiek XVII przyniósł początek żeglarstwa jako zjawisko. Zostało ono zapoczątkowane w Holandii, a wkrótce też i Anglii.
W XVII wieku powstają sztaksele, czyli rodzaje żagli w kształcie trójkąta.
W 1718 roku w Rosji powstaje, uznawany za pierwszy, klub żeglarski o nazwie Flotylla Newska.
W 1851 roku zostało zapoczątkowano żeglarstwo międzynarodowe. Wówczas zorganizowano w Londynie pierwszą światową wystawę przemysłową.
Od 1900 roku podczas II Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu żeglarstwo zostało uznane jako sportowa dyscyplina olimpijska. Pierwsze zawody odbyły się na Sekwanie.
Początki żeglarstwa polskiego były trudne. Przed uzyskaniem niepodległości państwa żeglarstwo polskie tworzyli polscy harcerze na Dalekim Wschodzie.
W latach 1917-1919 powstają i działają drużyny harcerskie we Wladywostoku i Charhinie. Harcerze zgrupowani w Hufcu Syberyjskim pod pieczą Józefa Jakóbkiewicza uprawiają żeglarstwo morskie.
W czerwcu 1919 r., na mocy Traktatu Wersalskiego, Polska uzyskuje dostęp do morza. Pas wybrzeża morskiego ma wówczas długość 147 km.
W 1919 roku w Charzykowach powstaje Stowarzyszenie Przyjaciół Żeglarstwa stworzone przez Ottona Weilanda. Daje ono początek sportom żeglarskim w Polsce.
W 1920 roku Polska kupuje żaglowiec „Lwów” – pierwszy w dziejach państwa statek szkoleniowy.
W 1922 roku Stowarzyszenie przekształciło się w Klub Żeglarski – Chojnice (pierwszy klub żeglarski). W tym samym okresie powracają do kraju ludzie o dużym doświadczeniu żeglarskim: Antoni Aleksandrowicz, Konstanty Maciejewicz, Ludwik Szwykowski i Mariusz Zaruski.
Po powrocie do kraju członkowie Hufca Syberyjskiego organizują w latach 1924-1928 pierwsze szkoleniowe obozy żeglarskie na Helu.
W maju 1924 roku powstaje Polski Związek Żeglarski będący do dziś naczelną władzą żeglarską.
PZZ staje się członkiem Międzynarodowego Związku Żeglarstwa Regatowego – IYRU.
W 1924 roku w Paryżu inżynier Edward Bryzemejster bierze udział w Igrzyskach Olimpijskich. Następnie w wyniku wojny i sytuacji politycznej polskich żagli zabrakło na igrzyskach olimpijskich pięć razy z rzędu.
W 1926 roku z funduszu Komitetu Floty Narodowej, stworzonego przez Generała Zaruskiego, zakupiona zostaje fregata „Dar Pomorza”, która zastępuje żaglowiec „Lwów”.
W latach 1930-1939 odbyło się kilka rejsów dookoła świata. Niestety większość żeglarzy zatrzymała na jakimś etapie II Wojna Światowa.
Po wojnie Polska uzyskuje pas wybrzeża morskiego o długości 524 km. Rozpoczyna się mozolny proces odbudowy tego, co ona zniszczyła i czas walki o polskie żeglarstwo z władzą komunistyczną.
W 1967 roku Leonid Teliga jako pierwszy Polak wyrusza na samotny rejs dookoła świata na jachcie „Opty”, który własnoręcznie budował.
W 1968 roku na Igrzyskach w Meksyku pojawiają się po wielu latach nieobecności Polacy, czyli Andrzej Zawieja, Andrzej Iwiński i Ludwik Raczyński.
W 1973 roku jako pierwszy Polak Krzysztof Baranowski z sukcesem kończy swój rejs dookoła świata wokół trzech przylądków Leeuwin, Dobrej Nadziei i Horn.
W 1978 Krystyna Chojnowska-Liskiewicz opływa ziemię jako pierwsza kobieta w historii żeglarstwa.
W 1980 roku jako pierwszy nie zawijając do portów na ,, Darze Przemyśla,, samotnie okrąża Ziemię Henryk Jaskuła.
W roku 1983 Krzysztof Baranowski organizuje ,,Szkołę pod żaglami,, na jachcie ,,Pogoria,,. Jest ona próbą pogodzenia nauki z żeglarstwem oferowaną młodym chłopcom.
W 1996 roku Mateusz Kusznierewicz zdobywa w Atlancie złoty medal olimpijski.
Czasy współczesne są pełne polskich i międzynarodowych wydarzeń żeglarskich. Zarówno indywidualnych wyczynów, jak i udziału w regatach na scenie międzynarodowej. Prawdziwi żeglarze uczestniczą w zawodach sportowych, bądź opływają świat mierząc się ze swoimi słabościami. Są pośród nich Polacy: Ryszard Rewucki (1998), Krzysztof Baranowski (2000), Jerzy Czerwoniec (2007), Tomasz Lewandowski (2008), Joanna Pajkowska (2008-2009), Marta Sziłajtis-Obiegło (2008-2009), Andrzej Lepiarczyk (2009), Natasza Caban na (2009), Zbigniew Gutkowski (2011), Tomasz Cichocki (2012) i wielu innych.
O żeglowaniu i żeglarstwie napisano bardzo dużo. Wiele faktów jest mało znanych, a ciekawostki może wciąż czekają na odkrycie. Ja zamieszczając powyższy tekst mam tylko jedno na celu, abyście zrozumieli jakże żeglarstwo jest interesujące z jego historią, tradycjami, niesamowitymi jachtami i niezwykłymi ludźmi dzięki którym rozwijało się ono przez wieki. Ich zasługą jest to, że możemy je podziwiać w obecnym stadium i być jego częścią. Możemy żeglować i rozwijać swoją pasję wykorzystując wiedzę i doświadczenie innych. Uczyć się od nich i radować niezapomnianymi chwilami będąc gdzieś tam na morzu, oceanie, czy też jeziorze. Żeglarstwo to nie tylko sport czy też rekreacja. To także sposób spędzania czasu. Dla niektórych pasja, a dla nielicznych styl życia, który determinuje ich decyzje. Żeglować, czy nie? Oto jest pytanie. Każdy z nas sam musi odpowiedzieć sobie na nie 🙂
Żeglarstwem nigdy się mocno nie interesowała, ale chciałabym kiedyś wybrać się w rejs wzdłuż wybrzeża Chorwacji, Czarnogóry i Albanii, by spojrzeć na te kraje z nowej perspektywy 🙂
20 komentarzy
Konfabula
Większości faktów nawet nie spodziewałam się. Super zestawienie!
anetagrenda
Mnie też wiele z nich zaskoczyło i zainteresowało 🙂 Cieszę się, że się podoba 🙂
Bookendorfina Izabela Pycio
I teraz narobiłaś mi smaku, aby pogłębić moją wiedzę w tematyce żeglarstwa, może jakąś biografię chwycę. 🙂
Bookendorfina
anetagrenda
Super 🙂 Jak coś ciekawego znajdziesz to proszę daj znać 🙂
Monika
Kiedy mogę się z Tobą zabrać ?
anetagrenda
Jak tylko pojawi się kolejna okazja do żeglowania 🙂
Patrycja Majcher
Moje marzenie – chociaż raz w życiu żeglować i cieszyć się wolnością wśród pięknych morskich fal
anetagrenda
Życzę Ci, aby Twoje marzenie się spełniło, abyś mogła poczuć magię żeglowania, powiewy wiatru, szum fal i cieszyła się wolnością, radując się chwilą 🙂
Małgorzata Hert
Świetne wskazówki, świetny wpis – choć o żeglarstwie wiem nie wiele, fajnie się czytało
anetagrenda
Dziękuję bardzo. Miło to słyszeć 🙂
Monika
Super ciekawostki, o wiekszosci nie mialam pojecia 🙂
anetagrenda
Podobnie jak ja wcześniej 🙂 Cieszę się, że się spodobały 🙂
Beata
Brawo. Oj Anetka widać, że połknełaś bakcyla!!! Pasja bardzo wciągająca dająca dużo radości. Z pewnością coś dla Was. Dziękuje za ciekawostki ?.
anetagrenda
Zdecydowanie tak 🙂 To jest ,,TO,,. A co do ciekawostek to sama byłam wieloma zaskoczona, a to tylko jakaś ich część z całej historii o żeglarstwie 🙂
balkanyrudej
Żeglarstwem nigdy się mocno nie interesowała, ale chciałabym kiedyś wybrać się w rejs wzdłuż wybrzeża Chorwacji, Czarnogóry i Albanii, by spojrzeć na te kraje z nowej perspektywy 🙂
anetagrenda
Zapewne byłby to niezwykły rejs pełne niesamowitych wrażeń 🙂
Dorota
Kocham żeglować to jedna z moich pasji stająca w szranki z górami i łyżwiarstwem 😀
anetagrenda
Czyli góry i żeglowanie nas łączy. Na łyżwach nie jeździmy. 🙂
Jeremi
Ja mam właśnie piękną ciekawostkę na temat żeglarstwa oczami Michalczuka https://cyfrowa.tvp.pl/video/ludzie-i-ich-historie,pokonac-przestrzen,58349618
anetagrenda
Dziękuję za polecenie. 🙂