Nieopodal niezwykłej Świątyni Literatury, o której pisałam niedawno w poście https://www.zycieipodroze.pl/2016/09/23/swiatynia-literatury-w-hanoi-miejsce-w-ktorym-trzeba-sie-zatrzymać/, znajduje się kolejne miejsce do którego warto zajrzeć. Jest to Vietnam Fine Arts Museum.
Wietnamskie Muzeum Sztuk Pięknych jest galerią, którą każdy koneser sztuki z przyjemnością odwiedzi. Znajdziemy w niej zbiór wietnamskich bogactw artystycznych. Przedstawiają one historię Wietnamu, opowieści ludowe i sztukę plastyczną z różnych okresów. Ponadto bogatą kolekcję innych artefaktów przechowywanych i eksponowanych w tymże obiekcie. Muzeum Sztuk Pięknych jest pomostem łączącym przeszłość i teraźniejszość.
Vietnam Fine Arts Museum został wybudowany w 1930 roku przez Francuzów. Początkowo obiekt pełnił rolę szkoły dla dziewcząt z rodzin katolickich, czyli córek francuskich urzędników przebywających w Indochinach. Służył też Francuzom jako Ministerstwo Informacji. W 1962 roku budynek odnowiono i od 1963 roku zmienił on swoje przeznaczenie. Malarz Nguyen Do Cuong wybrał je na miejsce, w którym przedstawiano dzieła związane ze sztuką wietnamską. W 1966 roku Wietnamskie Muzeum Sztuk Pięknych zainaugurowało swą działalność. Początkową przestrzeń ekspozycyjną zwiększano i obecnie łączna powierzchnia wystawowa wynosi 4732 metry kwadratowe.
Muzeum mieści się w dwóch budynkach, których forma jest zachowana w stylu kolonialnym jednakże połączona z elementami orientalnymi. Możemy wśród jego zbiorów podziwiać sztukę na przestrzeni wieków, od starożytnych, sięgających czasów prehistorycznych i feudalizmu artefaktów, po jej wersję nowoczesną. I choć wiele dzieł to kopie, gdyż oryginały zostały zniszczone podczas wojny wietnamskiej, warto się nad nimi pochylić i przyjrzeć im się z bliska.
Bogactwo sztuki wietnamskiej zadziwia. Możemy w Muzeum podziwiać dzieła i artefakty związane z opowieściami ludowymi, z historią obronności kraju, czyli narodu w obronie, męczeństwem, poświęceniem, strategiami wojskowymi i patriotyzmem na przestrzeni dziejów. A to wszystko zawarte w obrazach, ceramice, rzeźbach wytwarzanych przez wiele pokoleń artystów. Obecnie wiele artefaktów możemy poznawać dzięki innowacjom w zakresie multimediów.
W Muzeum Sztuk Pięknych, będącego kolonią artystów, możemy podziwiać skarby obfitości, starożytne rzeźby Champa, różne wizerunki Guan Yin, jak chociażby ten z tysiącem rąk, rzeźby mnichów buddyjskich z dynastii Tay Son, jak i malarstwo XX i XXI wieku w postaci abstrakcji, impresjonistycznych dzieł, czy też prac opartych na indywidualizmie artystów. Wyraźnie przy tym widoczne są różnice pomiędzy dziełami tworzonymi w dawnych czasach a tymi, które powstawały w czasach komunistycznych, opartych na socrealizmie.